Kamenný most
Není snadné z dostupných pramenů vystopovat celou pravdivou historii o kamenném mostu u Lutriána. Snad, kdyby kamenné pilíře promluvily a sdělily nám, kdo využil jejich služeb. Bohužel mlčí a tak se o historii můžeme jen dohadovat a zkoumat, zda jsou naše domněnky pravdivé či nikoliv.
Jisté je, že přes naši obec vedla odbočka Haberské stezky, která byla hojně využívaná dle některých historických podkladů do 12. století. Podle velmi odvážných tvrzení po této stezce kráčel sv. Metoděj se svojí družinou, když se vracel z pražského vězení zpět na Velehrad, ale to jsou jen domněnky. Jisté však je, že most je starý několik set let a že právem musíme být hrdi na to, že v blízkosti naší obce se nachází takový historický skvost, který vydržel do dnešních dnů a který se nám podařilo zachránit před jistou zkázou.
![]() |
![]() |
Most ve Věžnici se nachází na jednom z nejdůležitějších spojení raně středověkého českého státu, které zajišťovala Haberská stezka. Stezka a její odbočky patřily mezi klasické komunikační systémy spojující střed Čech s jižní Moravou. Samostatnou odbočku tvořil úsek mezi Německým Brodem a Polnou, který vedl přes Věžnici. Z Polné odbočovala opět řada lokálních komunikací například směrem na Olomouc nebo Slavonice.
![]() |
![]() |
Most o třech mostních obloucích překlenuje říčku Šlapánku za obcí v blízkosti mlýna nazývaného U Lutriána. Je vyzděn z nepravidelného lomového kamene a proti proudu je opatřen dvěma zašpičatělými náběhy. Přesnou dobu jeho vzniku nelze s jistotou určit, neboť se dosud nepodařilo nalézt v písemných pramenech zmínku o jeho výstavbě. S určitostí však lze konstatovat, že jednak po stránce materiálové a konstrukční, jednak vzhledem k jeho poloze na staré zemské stezce se řadí mezi naše nejstarší mosty. Oproti dochovaným „velkým kamenným mostům“ přes Otavu v Písku a Karlovu v Praze , u kterých je doba vzniku známá, je most ve Věžnici svými rozměry menší. Budování dopravních staveb, brodů nebo mostů v průběhu 13. a 14.století bylo na tehdejší stavební možnosti jistě velmi náročné, a pokud neexistuje spolehlivý písemný doklad, lze o časovém určení vzniku věznického mostu jen spekulovat. Nabízí se však srovnání s dalším nedalekým kamenným mostem přes Sázavu v Ronově u Přibyslavi, o kterém se sice také nenalezly přímé písemné prameny, ale dobu jeho vzniku v 16. století lze odvodit z nepřímých písemných dokladů. Řadíme–li Ronovský most do tohoto období renesančního stavitelství, stavební konstrukce i materiálové zpracování věžnického mostu vypadá poněkud starší.
![]() |
![]() |
Most byl v letech 2003 a 2004 opraven z finančních prostředků obce Věžnice a Krajského úřadu Kraje Vysočina. Opravu mostu prováděla firma První humpolecká stavební s.r.o.. Odborný dohled nad opravou měl Národní památkový ústav v Brně a Památkový odbor Magistrátu města Jihlavy. Slavnostně byl požehnán a znovu otevřen 6. června 2004.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Domov Věžnice poskytuje pečovatelskou službu ve Věžnici a okolních obcích seniorům nad 65 let a osobám se zdravotním postižením nad 27 let. Podporuje život klientů v jejich domácím prostředí, případně v bytech v Domova, a pomáhá jim udržet soběstačnost a zvládnout běžné činnosti. Domov Věžnice nabízí pomoc s chodem domácnosti, péčí o vlastní osobu, zajištění stravy a zprostředkování se společenským prostředím. Dále poskytuje základní sociální poradenství a fakultativní úkony (př. pedikúra, masážní vana, infrasauna, fitcentrum). Služby jsou poskytovány v pracovních dnech. Pro klienty i veřejnost jsou k dispozici také odpolední aktivity, jako jsou výtvarné dílničky, společenské hry, vycházky apod. Více informací o Domově Věžnice je k dispozici na webu https://domovveznice.cz/ a na facebooku https://www.facebook.com/domovVeznice .
Honební společenstvo Věžnice bylo založeno a zároveň mu byla uznána honitba 22.2.1993. Po desetileté platnosti byla honitba Věžnice znovu schválena Magistrátem města Jihlavy 17.3.2003. Uznaná výměra honebních pozemků je 1 280 ha, z toho činí 875 ha zemědělská půda, 388 ha lesní půda a 17 ha jsou ostatní plochy.
Číst dál...Kolpingova rodina Věžnice (KR Věžnice) je občanské sdružení, které bylo založeno v naší obci v roce 1993. Od svého založení se snaží o obnovení kulturních a společenských aktivit v obci. Zejména se snaží, aby se její členové aktivně podíleli na veřejném životě obce. Ve své činnosti se toto občanské sdružení obrací především k dětem a mládeži, kterým nabízí různé možnosti využití volného času. V současné době má 43 členů z Věžnice, Polné a širokého okolí.
Číst dál...Spolek Babinec, v němž si jsou všechny členky sestrami, vznikl v září roku 1999 ve Věžnici proto, že několik žen chtělo uspořádat sraz rodáků obce. Ze šesti členek bývalé organizace Českého červeného kříže stoupl počet na čtrnáct žen. Název Babinec vznikl kuriózně při přípravách srazu rodáků a polenský děkan jim ho na místě požehnal. K oficiálnímu založení spolku coby občanského sdružení došlo už v listopadu 1999.
Číst dál...V Dolní Věžnici byl založen německý sbor dobrovolných hasičů r. 1890. Český sbor byl založen v Horní Věžnici r. 1910. V Dolní Věžnici byl po vysídlení Němců založen v roce 1946 český sbor dobrovolných hasičů. Oba české sbory měli jednoho starostu a zasedali společně. Tak tomu bylo až do 80-tých let 20. století. Od té doby je v obci jeden sbor. Za rok založení sboru hasiči uznávají rok 1910.
Novodobou historii sboru můžeme spojit s rokem 2001. To do sboru vstoupilo 7 mladých a nadšených hasičů. Většina z nich se dodnes aktivně věnuje práci ve sboru, zapojili postupně i svoje přítelkyně, manželky a děti. Starostou sboru je od roku 2017 David Drahoš. V roce 2019 se sbor přestěhoval do nové hasičské zbrojnice, kde má odpovídající zázemí. Hasiči pořádají během roku mnoho sportovních a kulturních událostí. Podílejí se také na pořádání obecních slavností a dalších akcí obce a spolupracují s dalšími spolky v obci. Ve Věžnici je také funkční Jednotka sboru dobrovolných hasičů, která je složena ze členů SDH Věžnice. Jejím velitelem je Adam Drahoš. Jednotka v posledních letech pravidelně a úspěšně zasahuje při mimořádných událostech.
V roce 1975 se parta mladých fotbalových nadšenců kolem Bohumíra Vavrouška a Vlastimila Paříka rozhodla založit ve Věžnici při fotbalový oddíl. V akci Z se podařilo vybudovat nové travnaté hřiště a u něj kabiny s hygienickým zázemím. Vzniklo tak dílo, které využívají nejen fotbalisté, ale i občané a mládež z Věžnice a okolí dodnes. V roce 2019 byl zvolen nový výkonný výbor a předsedou se stal Ondřej Bachmann. Členové výboru se rozhodli přistoupit k celkové rekonstrukci sportovního areálu včetně hrací plochy. Ta proběhla za podpory obce Věžnice a několika místních podnikatelů v letech 2020 a 2021. Při této rekonstrukci členové SK odpracovali stovky brigádnických hodin.
Největších úspěchů dosáhli naši fotbalisté na začátku 3. tisíciletí. To po šesti sezonách ve východočeské I.B třídě díky reorganizaci fotbalových soutěží postoupili fotbalisté Věžnice do I.A třídy kraje Vysočina. V krajských soutěžích se Věžnice držela úctyhodných 20 sezon v řadě. V současnosti má SK Věžnice tři týmy. Muži A hrají okresní přebor, muži B hrají III: třídu OP a družstvo starších žáků v okresním přeboru.
Kraj Vysočina podporuje sport v obci Věžnice. Děkujeme.
Mistr států Evropské unie
Ve dnech 2. 4. a 3. 4. 2016 proběhlo v Ústeckém kraji ve městě Kadaň finálové kolo Mezinárodní soutěže mažoretek a twirlingu států Evropské unie, kde se soutěžilo o titul MISTR států EU a zároveň o putovní pohár. Do finálového kola ze všech věkových kategorií se probojovalo celkem 68 souborů z celé České republiky. Mažoretky Pomněnky Šlapanov soutěžily v kategorii Baton velká formace juniorky.
O činnosti organizace se dozvíte na facebookovém profilu https://www.facebook.com/Mate%C5%99sk%C3%A9-centrum-Bor%C5%AFvka-104655086706266/.