Babinec z.s.
Spolek Babinec, v němž si jsou všechny členky sestrami, vznikl v září roku 1999 ve Věžnici proto, že několik žen chtělo uspořádat sraz rodáků obce. Ze šesti členek bývalé organizace Českého červeného kříže stoupl počet na čtrnáct žen. Název Babinec vznikl kuriózně při přípravách srazu rodáků a polenský děkan jim ho na místě požehnal. K oficiálnímu založení spolku coby občanského sdružení došlo už v listopadu 1999.
Všechny peníze, které ženy vydělají, jdou na akce pořádané pro děti, pro důchodce, rodáky. Dále přispívají také na opravu polenského kostela či finančně pomohly při povodních. Ženy z Babince se však angažují i politicky. Při volbách do obecního zastupitelstva v roce 2002 sestavily vlastní kandidátku jako Sdružení nezávislých kandidátů a tři sestry se dostaly do zastupitelstva.
Členky občanského sdružení Babinec se schází v pronajaté klubovně nebo v domácnosti jednotlivých žen vždy, když se chystá nějaká akce či nácvik recesní scénky. V popisu práce mají oficiálně pořádání zábav, plesů, oslav dne dětí, setkání důchodců, srazy rodáků, výstavy a besedy, rehabilitační cvičení a sportovní akce. Kromě toho vydávají i občasník Ba-binec Times. Ženy tak za sebou mají řadu vystoupení, kdy například parodovaly recitování básniček předškoláky, nacvičily si scénku Slunce, seno, ... po svém, odehrály Mrazíka, zatancovaly čivavu či kankán, kde nechyběla bordelmamá. To je však jen zlomek jejich činnosti. Od jara do podzimu zajišťuje Babinec také pořadatelskou službu při zápasech fotbalového mužstva FC Varex Věžnice a jednou se s ním dokonce utkaly. Účast byla obrovská a všichni se dobře bavili. Pouze jednou se stalo, že rozhodčí nenašel vhodnou výmluvu, proč neuznat mužům gól, ale i tak ženy vyhrály 3:1.
Babinec se z tisku dozvěděl o podobném recesistickém spolku z jihočeského Větřní nazvaném Al Caponeho milenky. Babinec zaujalo, že milenky jsou „střelenější” než ony, a daly si s nimi sraz. Když za nimi jely, převlékly se za mužské.
Sraz rodáků je vždy hodně náročný. První byl ovšem nejtěžší. Musely sehnat velké množství adres na lidi, kteří v obci už nežijí, a odeslat jim pozvánky. Dnes mají o toto shánění práci ulehčenou. Ovšem už brzy ráno se musí sejít, aby připravily pro rodáky občerstvení. Často to jsou řízky, kterých musí být několik desítek. Na práci je jich naštěstí hodně a v družném hovoru rychle utíká.
Každý rok pořádají akce také pro děti. Jde především o oslavu dne dětí, loučení s prázdninami a prosincové sladké člověče. Při loučení s prázdninami se obvykle zapálí velký táborák, na kterém si děti opečou buřty.
Domov Věžnice poskytuje pečovatelskou službu ve Věžnici a okolních obcích seniorům nad 65 let a osobám se zdravotním postižením nad 27 let. Podporuje život klientů v jejich domácím prostředí, případně v bytech v Domova, a pomáhá jim udržet soběstačnost a zvládnout běžné činnosti. Domov Věžnice nabízí pomoc s chodem domácnosti, péčí o vlastní osobu, zajištění stravy a zprostředkování se společenským prostředím. Dále poskytuje základní sociální poradenství a fakultativní úkony (př. pedikúra, masážní vana, infrasauna, fitcentrum). Služby jsou poskytovány v pracovních dnech. Pro klienty i veřejnost jsou k dispozici také odpolední aktivity, jako jsou výtvarné dílničky, společenské hry, vycházky apod. Více informací o Domově Věžnice je k dispozici na webu https://domovveznice.cz/ a na facebooku https://www.facebook.com/domovVeznice .
Honební společenstvo Věžnice bylo založeno a zároveň mu byla uznána honitba 22.2.1993. Po desetileté platnosti byla honitba Věžnice znovu schválena Magistrátem města Jihlavy 17.3.2003. Uznaná výměra honebních pozemků je 1 280 ha, z toho činí 875 ha zemědělská půda, 388 ha lesní půda a 17 ha jsou ostatní plochy.
Číst dál...Kolpingova rodina Věžnice (KR Věžnice) je občanské sdružení, které bylo založeno v naší obci v roce 1993. Od svého založení se snaží o obnovení kulturních a společenských aktivit v obci. Zejména se snaží, aby se její členové aktivně podíleli na veřejném životě obce. Ve své činnosti se toto občanské sdružení obrací především k dětem a mládeži, kterým nabízí různé možnosti využití volného času. V současné době má 43 členů z Věžnice, Polné a širokého okolí.
Číst dál...Spolek Babinec, v němž si jsou všechny členky sestrami, vznikl v září roku 1999 ve Věžnici proto, že několik žen chtělo uspořádat sraz rodáků obce. Ze šesti členek bývalé organizace Českého červeného kříže stoupl počet na čtrnáct žen. Název Babinec vznikl kuriózně při přípravách srazu rodáků a polenský děkan jim ho na místě požehnal. K oficiálnímu založení spolku coby občanského sdružení došlo už v listopadu 1999.
Číst dál...V Dolní Věžnici byl založen německý sbor dobrovolných hasičů r. 1890. Český sbor byl založen v Horní Věžnici r. 1910. V Dolní Věžnici byl po vysídlení Němců založen v roce 1946 český sbor dobrovolných hasičů. Oba české sbory měli jednoho starostu a zasedali společně. Tak tomu bylo až do 80-tých let 20. století. Od té doby je v obci jeden sbor. Za rok založení sboru hasiči uznávají rok 1910.
Novodobou historii sboru můžeme spojit s rokem 2001. To do sboru vstoupilo 7 mladých a nadšených hasičů. Většina z nich se dodnes aktivně věnuje práci ve sboru, zapojili postupně i svoje přítelkyně, manželky a děti. Starostou sboru je od roku 2017 David Drahoš. V roce 2019 se sbor přestěhoval do nové hasičské zbrojnice, kde má odpovídající zázemí. Hasiči pořádají během roku mnoho sportovních a kulturních událostí. Podílejí se také na pořádání obecních slavností a dalších akcí obce a spolupracují s dalšími spolky v obci. Ve Věžnici je také funkční Jednotka sboru dobrovolných hasičů, která je složena ze členů SDH Věžnice. Jejím velitelem je Adam Drahoš. Jednotka v posledních letech pravidelně a úspěšně zasahuje při mimořádných událostech.
V roce 1975 se parta mladých fotbalových nadšenců kolem Bohumíra Vavrouška a Vlastimila Paříka rozhodla založit ve Věžnici při fotbalový oddíl. V akci Z se podařilo vybudovat nové travnaté hřiště a u něj kabiny s hygienickým zázemím. Vzniklo tak dílo, které využívají nejen fotbalisté, ale i občané a mládež z Věžnice a okolí dodnes. V roce 2019 byl zvolen nový výkonný výbor a předsedou se stal Ondřej Bachmann. Členové výboru se rozhodli přistoupit k celkové rekonstrukci sportovního areálu včetně hrací plochy. Ta proběhla za podpory obce Věžnice a několika místních podnikatelů v letech 2020 a 2021. Při této rekonstrukci členové SK odpracovali stovky brigádnických hodin.
Největších úspěchů dosáhli naši fotbalisté na začátku 3. tisíciletí. To po šesti sezonách ve východočeské I.B třídě díky reorganizaci fotbalových soutěží postoupili fotbalisté Věžnice do I.A třídy kraje Vysočina. V krajských soutěžích se Věžnice držela úctyhodných 20 sezon v řadě. V současnosti má SK Věžnice tři týmy. Muži A hrají okresní přebor, muži B hrají III: třídu OP a družstvo starších žáků v okresním přeboru.
Kraj Vysočina podporuje sport v obci Věžnice. Děkujeme.
Mistr států Evropské unie
Ve dnech 2. 4. a 3. 4. 2016 proběhlo v Ústeckém kraji ve městě Kadaň finálové kolo Mezinárodní soutěže mažoretek a twirlingu států Evropské unie, kde se soutěžilo o titul MISTR států EU a zároveň o putovní pohár. Do finálového kola ze všech věkových kategorií se probojovalo celkem 68 souborů z celé České republiky. Mažoretky Pomněnky Šlapanov soutěžily v kategorii Baton velká formace juniorky.
O činnosti organizace se dozvíte na facebookovém profilu https://www.facebook.com/Mate%C5%99sk%C3%A9-centrum-Bor%C5%AFvka-104655086706266/.