praporNejvýznamnějšími figurami, uplatněnými ve věžnickém znaku jsou tři vysoké věžice se stříškou a vlajícími praporky (mluvící znamení), stojící na obloukovém mostě (symbol patrně nejvýznamnější historické památky v obci). Připomenuty jsou i další pamětihodnosti, např. prastarý mlýn „Lutrián“ (tzv. palečné kolo). Významné místo ve znaku patří také symbolice nové věžnické dominanty, mariánské kaple, vybudované na samém sklonku minulého století (mariánská koruna). Nechybí ani prezentace některých významných majitelů. Knížata z Ditrichštejna, za jejichž vlády došlo ke zhotovení nejstarších věznických pečetí, zastupuje jejich rodový štítek, umístěný na čestném místě pod mariánskou korunou, praporky na věžích vlají erbovními barvami pánů z Lipé. Svou symboliku má samozřejmě i dominantní modrá barva, připomínající jak na ryby bohatou Šlapanku, tak místní bájný rybník „Kukle“.

Prapor obce je zjednodušením obecního znaku. Vyhovuje všem zásadám a zvyklostem současné české tvorbě praporů.

Rozhodnutím č. 50/2005 ze dne 8. dubna 2005 předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Lubomír Zaorálek udělil obci Věžnice znak a vlajku.

prapor1 znak

Fakta

Prapor a znak byl slavnostně předán a vysvěcen dne 29. května 2005. Prapor a znak můžete spatřit v místnostech obecního úřadu. Tištěnou kopii praporu dostali všechny spolky působící v obci.


Textová verze | Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti