Kolpingova rodina Věžnice (KR Věžnice) je občanské sdružení, které bylo založeno v naší obci v roce 1993. Od svého založení se snaží o obnovení kulturních a společenských aktivit v obci. Zejména se snaží, aby se její členové aktivně podíleli na veřejném životě obce. Ve své činnosti se toto občanské sdružení obrací především k dětem a mládeži, kterým nabízí různé možnosti využití volného času. V současné době má 43 členů z Věžnice, Polné a širokého okolí.

adolf kolpingCo vlastně je Kolpingova rodina či Kolpingovo dílo?
Kolpingovo dílo České republiky je demokratickým sdružením občanů, které si bere za základ život a dílo sociálního reformátora Adolpha Kolpinga a křesťanskou sociální nauku. Historie tohoto hnutí sahá až do minulého století, kdy navazuje na Jednotu katolických tovaryšů. V současnosti Kolpingovo dílo působí ve více než padesáti zemích světa. Tato organizace spolupracuje se všemi významnými světovými a evropskými institucemi. Má poradní statuty při OSN, Mezinárodním úřadu práce a při Radě Evropy.
V naší vlasti hnutí obnovilo svoji činnost koncem roku 1992. Sídlem centrálního svazu Kolpingova díla je Žďár nad Sázavou. Základními buňkami Kolpingova díla jsou Kolpingovy rodiny, které fungují na téměř celém území České republiky. Mezi známější projekty Kolpingova díla patří např. Azylový dům v Praze, Klub Spektrum ve Žďáře nad Sázavou, Terapeutická Farma Sejřek, SOU A. Kolpinga a Gymnázium A. Kolpinga ve Žďáře nad Sázavou atd.
Vraťme se nyní k činnosti KR Věžnice. Kolpingova rodina chce být společenstvím, ve kterém lidé každého věku najdou své uplatnění. Setkávají se zde křesťané, kteří chtějí něco změnit k lepšímu v životě, tj. v rodině, v povolání i ve státě a ke všemu se snaží přistupovat zodpovědně.

Co tedy konkrétně jsme uskutečnili?
Ve své práci se držíme hesla bl. A. Kolpinga: “Avšak co pomůže naříkat, co pomůže vzdychat nad zlem, když nepřiložíme ruku k dílu, abychom mu zabránili?”

Snad největší dílo, které je vidět a které se nám podařilo, je stavba kaple ve Věžnici. Je to první kaple v České republice zasvěcená bl. A. Kolpingovi, který stejně jako sv. Don Bosko se staral o učňovskou mládež, a to především v Německu. Jeho dílo se však rozšířilo po celém světě. Stavbu zajišťovala KR Věžnice za vydatné pomoci všech obyvatel obce Věžnice, jejích rodáků a příznivců. Značnou měrou přispěl i Centrální svaz Kolpingova díla České republiky. Všem patří dík. KR Věžnice také zajišťovala veškeré náležitosti okolo svěcení kaple včetně pohoštění pro všechny poutníky.
Kromě této velké akce jsme uspořádali přednášky pro mládež a manžele, každoročně pořádáme duchovní obnovu, dva až tři turnusy dětských táborů rodinného typu pod vedením zkušených vedoucích Mgr. Marie Štohanzlové, Aloise Kunce a Ing. Petra Trefila, pouť Kolpingova díla ČR, dětský zájezd na Hostýn (jezdí již dva autobusy), oslavu Dne matek, dětský maškarní bál. Pořádáme pěší i cyklistické výlety do přírody, fotbalový turnaj (např. naši fotbalisté již dvakrát vyhráli silně obsazený mezinárodní halový fotbalový turnaj), volejbal, nohejbal, příležitostně pořádáme koncerty, divadelní představení, organizujeme společné rodinné dovolené atd.
Na adventní a vánoční dobu jsme připravili projekt pod názvem „Když přichází ten vánoční čas“, do kterého se postupně zapojily kromě obce i další organizace a spolky. Zahajujeme ho slavnostním žehnáním adventních věnců a vánočních stromů a následují adventní koncerty, divadelní představení, vánoční besídka, vánoční trhy, prodej kaprů, sladké člověče a živý betlem v podání dětí, které se celoročně scházejí pod vedením Marie Štohanzlové. Naši členové i příznivci se účastní akcí pořádaných centrálním i mezinárodním svazem.
Snažíme se o to, aby nám všem bylo spolu dobře a vítáme každého, kdo se chce jakýmkoliv způsobem zapojit do práce.

30.10.2018

Domov sv. Floriána nabízí bydlení v bytech pro seniory v domě s pečovatleskou službou ve Věžnici. Byty (garsonka nebo 2 KK) jsou vybaveny kuchyňskou linkou s elektrickou troubou a elektrickým dvouplotýnkovým vařičem. Vytápění je elektrickými přímotopy, každý byt má samostatné sociální zařízení (wc, sprchový kout, umyvadlo s poličkami, zrcadlo). V bytě je přípojka kabelové televize, internetu, počítačové sítě, domácí telefon, samostatný elektroměr a vodoměr. Bezbarierový přístup a přivolávací zařízení. V budově je výtah.

Domov sv. Floriana z.s. nabízí k pronajmutí volné byty v domě s pečovatelskou službou.
Zájemci se mohou hlásit v DPS ve Věžnici nebo telefonicky tel.: 724 165 049

Číst dál...
30.10.2018

Honební společenstvo Věžnice bylo založeno a zároveň mu byla uznána honitba 22.2.1993. Po desetileté platnosti byla honitba Věžnice znovu schválena Magistrátem města Jihlavy 17.3.2003. Uznaná výměra honebních pozemků je 1 280 ha, z toho činí 875 ha zemědělská půda, 388 ha lesní půda a 17 ha jsou ostatní plochy.

Číst dál...
30.10.2018

Kolpingova rodina Věžnice (KR Věžnice) je občanské sdružení, které bylo založeno v naší obci v roce 1993. Od svého založení se snaží o obnovení kulturních a společenských aktivit v obci. Zejména se snaží, aby se její členové aktivně podíleli na veřejném životě obce. Ve své činnosti se toto občanské sdružení obrací především k dětem a mládeži, kterým nabízí různé možnosti využití volného času. V současné době má 43 členů z Věžnice, Polné a širokého okolí.

Číst dál...
30.10.2018

Spolek Babinec, v němž si jsou všechny členky sestrami, vznikl v září roku 1999 ve Věžnici proto, že několik žen chtělo uspořádat sraz rodáků obce. Ze šesti členek bývalé organizace Českého červeného kříže stoupl počet na čtrnáct žen. Název Babinec vznikl kuriózně při přípravách srazu rodáků a polenský děkan jim ho na místě požehnal. K oficiálnímu založení spolku coby občanského sdružení došlo už v listopadu 1999.

Číst dál...
30.10.2018

Více informací najdete na Facebookovém profilu.

30.10.2018

Kraj Vysočina podporuje sport v obci Věžnice. Děkujeme.

 

30.10.2018

Mistr států Evropské unie
Ve dnech 2. 4. a 3. 4. 2016 proběhlo v Ústeckém kraji ve městě Kadaň finálové kolo Mezinárodní soutěže mažoretek a twirlingu států Evropské unie, kde se soutěžilo o titul MISTR států EU a zároveň o putovní pohár. Do finálového kola ze všech věkových kategorií se probojovalo celkem 68 souborů z celé České republiky. Mažoretky Pomněnky Šlapanov soutěžily v kategorii Baton velká formace juniorky.

Číst dál...

SITEMAP