Organizace
Příspěvkové organizace
Příspěvkovou organizací obce Věžnice je Základní škola a Mateřská škola Věžnice.
Obecní pečeť
V tzv. „Eichlerově sbírce pečetí“, uložené v Archivu Národního muzea v Praze, se mezi pečetěmi vesnic polenského panství dochovaly také otisky starých typářů Horní a Dolní Věžnice. Pečetní obraz je v obou případech téměř shodný. V pečetním poli hornověžnické pečeti je zobrazena vysoká štíhlá věžice se stříškou, stojící na pahorku a provázena symboly krojidla a radlice, český opis kapitálou WES.HORNI.WEZNICZE. Totéž je zpodobněno i na pečeti Dolní Věžnice, jen s tím rozdílem, že věž stojí na rovné půdě a jakoby za laťkovým plotem. Opis je německý, obtížně čitelný – DORFF.UNTER.WIEZNITZ. Charakteristickým prvkem řady vesnických pečetí polenského panství je užití dvou vinařských nožů z erbů významných dlouhodobých majitelů Polné, knížat z Ditrichštejna, které jsou i v případě popisovaných pečetí vždy součástí legendy. Tyto typáře byly zhotoveny v 18. století.
Řada otisků typářů vesnic bývalého polenského panství z Eichlerovy sbírky je bohužel již částečně nebo zcela nečitelná, případně chybí vůbec. Je tak velmi pravděpodobné, že zde měla své místo i pečeť Prostřední Věžnice, opět jistě s velmi podobným ne-li zcela shodným pečetním znamením.
Videogalerie
Všechny níže uvedené akce byly podpořeny Fondem Vysočina Kraje Vysočina a Obcí Věžnice akci.
Prapor a znak
Nejvýznamnějšími figurami, uplatněnými ve věžnickém znaku jsou tři vysoké věžice se stříškou a vlajícími praporky (mluvící znamení), stojící na obloukovém mostě (symbol patrně nejvýznamnější historické památky v obci). Připomenuty jsou i další pamětihodnosti, např. prastarý mlýn „Lutrián“ (tzv. palečné kolo). Významné místo ve znaku patří také symbolice nové věžnické dominanty, mariánské kaple, vybudované na samém sklonku minulého století (mariánská koruna). Nechybí ani prezentace některých významných majitelů. Knížata z Ditrichštejna, za jejichž vlády došlo ke zhotovení nejstarších věznických pečetí, zastupuje jejich rodový štítek, umístěný na čestném místě pod mariánskou korunou, praporky na věžích vlají erbovními barvami pánů z Lipé. Svou symboliku má samozřejmě i dominantní modrá barva, připomínající jak na ryby bohatou Šlapanku, tak místní bájný rybník „Kukle“.
Prapor obce je zjednodušením obecního znaku. Vyhovuje všem zásadám a zvyklostem současné české tvorbě praporů.
Rozhodnutím č. 50/2005 ze dne 8. dubna 2005 předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Lubomír Zaorálek udělil obci Věžnice znak a vlajku.
Fakta
Prapor a znak byl slavnostně předán a vysvěcen dne 29. května 2005. Prapor a znak můžete spatřit v místnostech obecního úřadu. Tištěnou kopii praporu dostali všechny spolky působící v obci.
Místní Agenda 21 (MA21) zohledňuje konkrétní problémy určité lokality a hledá řešení ve spolupráci se všemi složkami místního společenství. MA21 je formou aktivního přístupu obcí k uplatňování udržitelného rozvoje na místní úrovni. Jejím smyslem je zapojit občany do tvorby místní politiky, vytvářet příležitost spolurozhodovat o věcech veřejných a uplatnit demokratická práva i mimo klasické volební mechanismy. Nedílnou součástí tohoto programu je transparentnost, strategické řízení a partnerství.
Číst dál...Seznam jednotlivých činností realizovaných v obci Věžnice v rámci projektu Místní agenda 21.
Číst dál...